Straipsniai ir naujienos

Apie kompiuterius ir ne tik

Elektroninės knygų skaityklės

skaitykleNaujovės dažniausiai visada yra populiarios. Bent jau mūsų laikais. Nauji dalykai pasitikėjimo nekėlė, ko gero, viduramžiais, kai už atradimą galėjai padėti ir galvą. Dabar viskas gerokai pasikeitę, pokyčiai ir naujovės yra laukiamos, jas bemat pasigauna inovatyvūs žmonės, daugiausia – jaunimas. Vienas praktiškiausių pastarųjų metų išradimų – elektroninė knygų skaityklė. Kadangi pasirodžius naujam daiktui visuomet yra ir džiūgaujančių, ir peikiančių, galima apžvelgti tiek privalumus, tiek trūkumus ir nuspręsti, kiek šis daiktas naudingas.

Pirmasis aspektas – kaina. Popierinių knygų kainos jau keletą metų kopia į kosmines aukštumas – kyla dilema, ką įsigyti: ar naują knygą, ar drabužį (kai kurių knygų kainos siekia ir ne po vieną šimtą litų). Tuo tarpu elektroninė knygų skaityklė vieną kartą kainuos nemažai (apie keturis-septynis šimtus litų), o vėliau virtualioje erdvėje galima rasti ir nemokamų elektroninių knygų. Tiesa, jei norisi ką tik išleistų leidinių, už juos vis dėlto teks susimokėti.

Kitas aspektas – praktiškumas arba patogumas (kaip kam labiau patinka). Yra žmonių, kuriems dar spaustuviniais dažais kvepianti knyga – kone šventa. Bet dažų kvapas išsisklaido, renkasi dulkės, kurias nuolat reikia valyti ir, be abejo, užimama vieta. O jei knygų prikaupta daug, tenka rūpintis ir vieta joms laikyti, lentynomis. Elektroninė knygų skaityklė šiuo atžvilgiu yra kur kas pranašesnė. Joje vienu metu galima sutalpinti kelis šimtus knygų. O ir sveria jos tuomet tik kelis šimtus gramų – tiek, kiek sveria pati skaityklė. Ir galima ją nešiotis kad ir didesnėje kišenėje. Tačiau negalima pamiršti to, jog skaityklės baterija anksčiau ar vėliau išsikrauna – elektros energijos įkrauti skaityklei gali prireikti netikėčiausioje vietoje, o popierinė knyga šios problemos neturi – ją galima skaityti bet kur ir tiek, kiek tik norisi.

Na, atrodo, kol kas laimi modernioji knyga. Apžvelkime dar vieną aspektą – ilgaamžiškumą. Taip, popierinių knygų rašalas blunka, puslapiai plyšta, jos išsilaiko kelis dešimtmečius, šimtmečius ar net dar ilgiau, jei jos saugomos. Prisiminkime kad ir senovės civilizacijų paliktus įrašus – mes juos vis dar matome, nors juos parašę žmonės mirė dar prieš tūkstančius metų. Tuo tarpu technologijos, elektronika sensta daug greičiau – šiandien besidžiaugiant ką tik įsigytu pirkiniu, po pusmečio jau galima norėti jo atsikratyti ir ieškoti naujesnio. Tad elektronikos trūkumai – laikinumas ir gedimai.

Dar vienas labai svarbus dalykas – malonumas. Malonumas skaityti yra dalykas, dėl kurio su prisiekusiu knygų mylėtoju geriau nesiginčyti – būsite pasmerktas, o jei skaitytojas dar ir iškalbus, užverstas argumentais, kuo knygų skaitymas yra naudingas. Tai – ir terapija, kai norisi pailsėti nuo rutinos, ir laisvalaikio leidimo būdas, ir žinių gilinimas (o savanoriškas žinių ieškojimas visuomet yra malonumas). Vis dėlto dėl šio dalyko – skaitymo malonumo sutaria tiek popierines, tiek elektronines knygas besirenkantys žmonės. Kadangi teko bendrauti tiek su vienais, tiek su kitais, visi jie pabrėžia patį skaitymo procesą, o ne skaitomo kūrinio formą, tad galima daryti išvadą, jog čia rezultatas lygus.

O ką manau aš? Esant galimybei visuomet stengiuosi įsigyti knygų, kad ir nenaujų. Kad ir kaip mėgčiau technologijas, kurios lengvina gyvenimą, vis dėlto labiau mėgstu laiko patikrintus dalykus – gerą vyną, gerą muziką ir geras knygas. Jaučiu lengvą (o gal visai nelengvą) silpnybę versti puslapius ir skaityti tol, kol pabaigiu visą knygą. Galiausiai - vertinu taip aiškiai matomą daugelio žmonių darbą – parengtą ir išleistą knygą, ko negaliu pajausti vartant elektroninę knygą. Tad kad ir kaip inovatyvu ir modernu yra turėti elektroninę skaityklę, kol kas liksiu prie tradicinės – popierinės knygos.